Mi, állatorvosok, elsősorban a házi kedvencek ivartalanítását javasoljuk a nem kívánt szaporulatok és az állatok problémamentesebb élete miatt. De mindig lesz rá példa, hogy otthon kell gondoskodni egy vemhes állatról vagy a világra jött alomról, ezért beszélni kell róla. A vemhességről állatorvosi vizsgálat során lehet teljes bizonyosságot szerezni, ez fontos az állat egészsége szempontjából is, a gazdinak pedig segít felkészülni az elkövetkező eseményekre. A vemhesség 30-40. napja körül ultrahanggal és röntgen vizsgálattal is láthatók a magzatok, következtetni lehet állapotukra és számukra is, az állatorvostól pedig részletes felvilágosítást kérhetünk a vemhes állat gondozásáról és az elléssel kapcsolatos tudnivalókról.
Az alomnak és az anyának is nyugodt, meleg, védett helyre van szüksége, olykor melegítő lámpát is érdemes használni a megfelelő hőmérséklet fenntartásához. Az újszülött és néhány napos állatokat az anyjuk általában maradéktalanul ellátja, ilyenkor általában nem is szükséges beavatkoznunk. Viszont ha az anya valamiért nem táplálja a kicsiket, akkor ezt nekünk kell megtenni.
Erre a célra kiváló tejpótló tápszerek kaphatók (ne is próbálkozzunk bolti tejjel, az a minimálisnál is kevesebb tápanyagot tartalmaz az újszülött kiskutyák vagy kismacskák számára). Fontos, hogy a kicsiknek nappal és éjjel is két, maximum három óránként enniük kell. Nagyjából, amikor elérik a négy hetes kort, el lehet kezdeni őket fokozatosan szoktatni az etetéshez. 6-7 hetes korukig fognak szopni mellette, de egyre kevesebbet, a végén már az anyjuk sem feltétlenül hagyja nekik. Legalább napi háromszor kell enniük, ez 4 hónapos kor körül csökkenthető napi kettőre.
A kiskutyák az első oltást 6-8 hetes koruk között kaphatják, 8 hetes korban érdemes őket leghamarabb elválasztani, az előtt nem javasolt. Az első oltás után két héttel következik a második, ez után két héttel a harmadik. A harmadik után egy héttel jelenthető ki, hogy a kiskutya védett a leggyakoribb betegségekkel szemben, ekkor mehet már a saját lakáson és udvaron kívülre (eddig kizárólag autóban/ölben/kézben szállítható a kutya, letenni idegen helyen nem szabad)! A veszettség elleni védőoltást 16 hetes korban kell megkapniuk, valamint a microchipes megjelölés szintén 16 hetes kortól kötelező, de ez igény szerint hamarabb is elvégezhető.
További információkért és probléma esetén, keresd bátran állatorvosi rendelőnket!